Jak kupować buty przez internet?
Czy Ty także buty najchętniej kupujesz w butikach? Nie da się jednak zaprzeczyć, że w internecie będziesz miała znacznie większy wybór modeli, kolorów, czy w końcu rozmiarów. Mało tego, bo przez internet zamówisz nawet takie buty, które zostaną wykonane specjalnie dla Ciebie.
2016-04-07, 11:31

Może się wydawać, że zakup butów w tradycyjnym sklepie będzie najbardziej pewny. Ile razy spotkałaś się jednak z sytuacją, że wybranego przez Ciebie modelu nie było w odpowiednim rozmiarze? Odwiedzałaś sklep za sklepem i albo żadne buty Ci się nie podobały, albo brakowało właśnie Twojego rozmiaru. Znasz to? Czy nie miałaś wtedy ochoty powiedzieć sobie „dość!”? 

Sklep internetowy czy stacjonarny?

Niestety, podobne problemy będą Cię spotykały niezależnie od tego czy mieszkasz w małym czy w dużym mieście. Nawet największe sklepy nie mają przeważnie wszystkich modeli butów we wszystkich rozmiarach. Poza tym poszukiwanie wymarzonych butów jest bardzo czasochłonne, przez co trudno jest porównać oferty wszystkich interesujących nas marek. Ile par butów jesteś w stanie przymierzyć podczas jednego wyjścia na zakupy? Z pewnością mniej, niż mogłabyś w tym czasie obejrzeć w internecie.

Zakup butów on-line wydaje się ryzykowny, ale ma niewątpliwe zalety. Wybór modeli, kolorów, rozmiarów w sieci jest niemal nieograniczony. Poza tym w internecie nie jesteś skazana wyłącznie na te marki, które mają swoje butiki w Twoim mieście.

- Większość zamówień wciąż otrzymujemy od współpracujących z nami sklepów stacjonarnych, ale coraz częściej klientki kontaktują się z nami bezpośrednio, zamawiając buty ślubne lub taneczne przez internet. Nie muszą przy tym decydować się na takie konfiguracje butów, które zostały zaprezentowane na naszej stronie. Dla każdego modelu obuwia można indywidualnie dobrać materiał, kolor, obcas czy też podeszwę – mówi Piotr Brożek reprezentujący markę Sensatiano.

Największe obawy przy zakupie butów przez internet wiążą się z tym, czy wybrane buty będą pasowały do rozmiaru stóp. Są jednak sposoby, by to ryzyko prawie całkowicie wykluczyć.

Jak prawidłowo zmierzyć długość stopy?

Podstawową kwestią jest to, by wybierając odpowiedni rozmiar obuwia, nie kierować się wyłącznie sklepową numeracją. Numery możesz potraktować pomocniczo, natomiast najważniejszy będzie indywidualny pomiar stopy, a właściwie stóp, bo zmierzyć należy obydwie.

- Warto wiedzieć, że prawa i lewa stopa właściwie nigdy nie mają identycznych rozmiarów, a co gorsza, stopy zmieniają swoją objętość w zależności od pory dnia. Tak więc buty, które będą idealnie dopasowane rano, gdy nogi są wypoczęte, mogą być zbyt ciasne wieczorem, gdy nogi są opuchnięte i zmęczone. Dlatego w przypadku zakupu butów przez internet, pomiaru najlepiej dokonywać w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych – podpowiada przedstawiciel Sensatiano.

Aby poprawnie zmierzyć długość stopy, stań całym ciężarem ciała na białej kartce papieru i obrysuj stopę. Następnie zmierz długość obrysu od pięty do najdłuższego palca (nie zawsze będzie to palec największy!). Jeśli wybranych butów nie zamierzasz zakładać na gołe stopy, także do pomiaru powinnaś założyć rajstopy lub skarpety.

Jeśli posiadasz już buty idealnie dobrane do stóp, możesz też posłużyć się długością wewnętrznej wkładki. Zmierz ją, a w sklepie internetowym poproś o dopasowanie do tej długości odpowiedniego rozmiaru butów. Zazwyczaj przyjmuje się, że wkładka powinna być dłuższa od długości stopy (tej dłuższej) o 3-6 mm.

Jak dokładniej dopasować buty?

Jeśli jednak buty mają być dopasowane idealnie, a szczególnie, jeśli mają zostać wykonane na indywidualne zamówienie, wówczas sama długość nie wystarczy. Potrzebne będą także dodatkowe pomiary.

Aby zmierzyć obwód stopy przez palce, całym ciężarem ciała stań na centymetrze krawieckim i zmierz obwód stopy od miejsca, w którym „wyrasta” mały palec do miejsca tzw. haluksa (kości przy dużym palcu).

Aby zmierzyć obwód śródstopia, wykonaj analogiczny pomiar, ale tym razem centymetr umieść za haluksem, w miejscu, w którym stopa jest węższa.

Wykonanie powyższych pomiarów w sposób prawidłowy powinno zagwarantować, że buty, które zamówisz przez internet będą dopasowane równie dobrze jak obuwie przymierzone w sklepie. Dzięki temu nie musisz już obawiać się dokonywania zakupów on-line.

Co zrobić, gdy buty nie pasują?

Gdy mimo wszystko okaże się, że zamówione buty nie pasują, w sklepach internetowych przysługuje Ci prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni. Sprzedawca zobowiązany jest nie tylko do zwrotu ceny samych butów, ale także kosztów przesyłki poniesionych przy zakupie (zwrot nie obejmuje jedynie kosztów odesłania towaru). Pamiętaj jednak, że prawo zwrotu nie dotyczy butów wykonanych na indywidualne zamówienie.

Jeśli staniesz się posiadaczką butów, których nie chcesz lub z jakichś powodów nie możesz zwrócić, a są one lekko za duże lub minimalnie za małe, nie wszystko jest stracone. Buty skórzane można rozbić, używając do tego celu odpowiedniego spray’u. Buty zbyt duże mogą zostać zmniejszone przez szewca, ewentualnie możesz zastosować wkładki, podpiętki lub zapiętki, które pomogą dopasować buty do stopy.  Zdarza się też, że obuwiu trzeba dać po prostu trochę czasu na dopasowanie (tzw. „rozchodzenie”), zanim będzie pasowało „jak ulał”.

KONTAKT / AUTOR
Marcin Pietraszek
Koordynator Projektów
Empemedia
505780488
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.