Poszukiwanie archiwum Wehrmachtu
Bursztynowa Komnata w Mamerkach Dotychczasowe poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach nie przyniosły rezultatów, ale to nie znaczy, że Muzeum II Wojny Światowej spoczywa na laurach. Wkrótce, przy udziale Bogusława Wołoszańskiego, rozpoczną się poszukiwania archiwum Wehrmachtu. Możliwe, że odnaleziona zostanie także porcelana, której używali nazistowscy oficerowie.
2019-04-29, 09:49

W byłej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wehrmachtu w Mamerkach (obecnie działa tam Muzeum II Wojny Światowej) rozpoczęły się przygotowania do przeszukania terenu bazy, rozciągającego się na obszarze ok. 200 hektarów.

- Celem akcji jest wyjaśnienie zagadki Bursztynowej Komnaty, ale zależy nam także na rozwiązaniu innych tajemnic, jakie może skrywać obszar wokół bunkrów w Mamerkach – mówi Bartłomiej Plebańczyk, przedstawiciel Muzeum. – Jednak najbardziej prawdopodobne jest odnalezienie tajnego archiwum Wehrmachtu oraz odkrycie miejsca, w którym ukryta mogła zostać niemiecka porcelana – podkreśla.

Muzeum dysponuje unikatowym planem rozmieszczenia obiektów na terenie bazy wojskowej wraz z dokładnym opisem historycznym. Powinno to pozwolić na znalezienie dużych ilości porcelany z kantyn Wehrmachtu. Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że gdzieś tam powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą – symbolem orła trzymającego w szponach swastykę.

Tym razem do muzealników dołączy ekspert w zakresie II wojny światowej – Bogusław Wołoszański, który dysponuje informacjami na temat możliwości istnienia w Mamerkach także archiwum Wehrmachtu.

- Po analizie historycznego planu obiektu, udało się ustalić, w okolicy którego bunkra może znajdować się archiwum. Jego lokalizacja będzie jednak utrzymana w tajemnicy aż do momentu rozpoczęcia wykopów – podkreśla Bartłomiej Plebańczyk.

Do poszukiwań zostanie użyty profesjonalny sprzęt, m.in. georadar oraz urządzenia do wykrywania podziemnych tuneli, a także wykrywacze metali. Poszukiwania rozpoczną się po otrzymaniu oficjalnej zgody od Lasów Państwowych i konserwatora zabytków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się na początku czerwca.

Wszystkie eksponaty historyczne, jakie zostaną odnalezione w wyniku tej akcji, trafią do państwowych muzeów.

Informacja dla redakcji:
Media zainteresowane dodatkowymi informacjami zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z Bartłomiejem Plebańczykiem: mamerki2@wp.pl, tel. 698 793 104.

 

KONTAKT / AUTOR
Marcin Pietraszek
Koordynator Projektów
Empemedia
505780488
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.