Podłoga klejona czy pływająca? Wady i zalety.
W przypadku paneli laminowanych, LVT (winylowych), a także desek warstwowych, standardem jest dziś podłoga pływająca. Montaż na klej stosuje się przede wszystkim podczas montażu klasycznych desek drewnianych. W praktyce jednak obydwa typy montażu mają wady i zalety, o których warto wiedzieć.
2018-09-11, 10:34

Bezklejowy montaż podłogi ma dwie zasadnicze zalety: jest szybki i łatwy. Dzięki temu podłogę może ułożyć nawet osoba bez doświadczenia, choć wskazane jest, by i ona miała chociaż trochę „smykałki” do prac technicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet w sytuacji tak prostego montażu, nie unikniemy przycinania paneli, czy też wykańczania krawędzi podłogi za pomocą listew.

Podłoga na klik

Panele montowane w systemie pływającym wyposażone są w pióro i wpust. Pióro z jednego panelu łączy się z wpustem drugiego, dzięki czemu pokrycie podłogowe tworzy jednolitą powierzchnię, a obydwa elementy nie przesuwają się. Nie oznacza to jednak, że wszystkie panele łączy się w identyczny sposób. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów zamków.

  • Klasyczne łączenie na klik, określane jest także nazwą 2G lub angle-angle. Jeśli mamy produkt tego typu, najpierw układamy rząd paneli, łącząc ze sobą krótsze boki. Dopiero w drugiej kolejności przypinamy do nich kolejne panele, łącząc je dłuższymi krawędziami.
  • Nowszy system zazwyczaj określa się jako 5G, choć wielu producentów stosuje własne nazwy (np. express click system). W tym przypadku najpierw łączymy ze sobą dłuższe boki, a następnie, do tak ułożonego rzędu paneli dołączamy kolejne krótkim bokiem, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.
  • Istnieją także systemy mieszane, wówczas panele łączą się ze sobą za pomocą złącza typu 2G na długich bokach i złącza typu 5G na bokach krótkich.

Połączenie typu 2G najlepiej sprawdza się wtedy, gdy układamy panele laminowane lub nieduże deski warstwowe. Zamek typu angle-angle przeważnie wymaga, by kolejne deski były dobijane w celu lepszego spasowania.

W przypadku dużych i ciężkich desek, a także bardzo elastycznych materiałów, takich jak wykładziny LVT, lepiej sprawdza się zamek 5G. To nowoczesny system, który nie wymaga tak dużej precyzji jak 2G i pozwala skrócić czas montażu nawet o 60%.

Podłoga układana w systemie na klik jest odporna na drobne błędy, jakie mogą się pojawić w trakcie montażu – pojedyncze deski można docisnąć nawet wtedy, gdy ułożony został już duży fragment podłogi.

Podłoga klejona

W przypadku paneli laminowanych właściwie zawsze układa się je w systemie pływającym, ale już panele LVT występują zarówno w wersjach do montażu na klik, jak i w wariancie dryback – czyli na klej.

- Niestety, montaż klejowy nie jest polecany osobom bez doświadczenia. Przy tego typu pracach wymagana jest duża wprawa i dokładność, a instalacja podłogi trwa znacznie dłużej niż przy podłogach pływających - wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe.

Najpierw na posadce rozprowadza się cienką warstwę kleju, a następnie, po określonym przez producenta czasie, układa się kilka rzędów paneli. Potem klej rozprowadza się na kolejnym fragmencie podłogi i znów trzeba zaczekać, aby móc ułożyć kolejne rzędy paneli. Prace muszą być prowadzone bardzo starannie, ponieważ na takiej podłodze widoczne będą wszystkie, nawet minimalne nierówności.

Ewentualnie, jeśli ktoś chciałby sobie cały proces ułatwić, może skorzystać z maty montażowej, którą rozkłada się na posadzce. Mata taka posiada warstwę samoprzylepną, dzięki czemu panele można kłaść bezpośrednio na niej. Na takim podłożu drobne nierówności nie będą widoczne, a z podłogi można korzystać od razu po montażu. 

Klej stosuje się również przy instalacji trójwarstwowych desek podłogowych. Klej montażowy nakłada się na pióro, które następnie wkłada się we wpust. Klej trzeba nałożyć zarówno na długim, jak i na krótkim boku deski.

W przypadku podłogi z litego drewna, najczęściej jest ona klejona do podłoża, a dodatkowo poszczególne deski łączone są na pióro i wpust. Montaż takiej podłogi wymaga doświadczenia, a kolejne deski powinny być dociskane z dużą precyzją.

Jaki sposób montażu wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, zaletą podłóg pływających jest łatwość montażu. Nie znaczy to jednak, że takie podłogi nie posiadają wad. Dużym problemem może być chociażby wytłumienie odgłosów kroków. Różnego rodzaju podkłady jedynie ograniczają hałas, ale nie są w stanie wyeliminować go całkowicie. Dlatego tego rodzaju podłoga określana jest często jako głośna.

Warto także wiedzieć, że nie zaleca się montażu podłogi pływającej na ogrzewaniu podłogowym, ponieważ zarówno podkłady takiej podłogi, jak i przerwy pomiędzy deskami powodują duże straty ciepła.

- W pomieszczeniu, w którym planujemy zamocowanie np. zabudowanej szafy, należy to zrobić jeszcze przed montażem podłogi pływającej. Taki element przytwierdzamy do jastrychu. Gdybyśmy szafę przymocowali do podłogi pływającej, unieruchomilibyśmy ją, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do odkształcenia. W takim przypadku często obserwuje się wybrzuszanie podłogi lub rozpinanie się złącz klikowych – wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz. – Gdy już posiadamy zamontowaną podłogę pływającą, przed wykonaniem stałej zabudowy powinniśmy wyciąć fragmenty desek lub paneli – podkreśla.

Z tego samego powodu najlepiej unikać montażu podłogi pływającej w pomieszczeniach, w których planujemy umieścić ciężkie meble, szczególnie jeśli ich ciężar nie będzie rozkładał się równomiernie. Postawienie ciężkiej szafy lub regału w jednym rogu pokoju często powoduje lekkie uniesienie podłogi na środku pomieszczenia lub w przeciwległym rogu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia połączeń klikowych poszczególnych paneli lub desek.

Podłoga pływająca jest dobrym rozwiązaniem, gdy w pomieszczeniu mamy słaby podkład lub jastrych, a do tego nie chcemy czekać z użytkowaniem podłogi. Jeśli mamy więcej czasu i zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, lepiej wziąć pod uwagę układanie podłogi z wykorzystaniem kleju.

- Podłoga klejona jest bardzo stabilna. Ten rodzaj montażu zapewnia również bardzo dobre tłumienie dźwięków, ponieważ pod podłogą nie ma pustej przestrzeni. Poza tym, w przypadku desek drewnianych, tak zamontowaną powierzchnię można bez problemu regenerować za pomocą cyklinowania – mówi dyrektor sieci NOVA. - Warto również zauważyć, że podłoga klejona może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym, przy czym wówczas mogą być montowane elementy drewniane o grubości do 14 mm – dodaje.  

Jednak sposób montażu na klej można stosować tylko wtedy, gdy mamy wykonany mocny jastrych. Należy również pamiętać, że w przeciwieństwie do podłogi pływającej, przy montażu klejonym pomieszczenie może być użytkowane dopiero po kilku dniach, gdy klej zupełnie wyschnie.

Wybór zależy w dużym stopniu od tego, czego oczekujemy po podłodze. Jeśli zależy nam na większej trwałości i wytłumienia odgłosów, postawmy na montaż z wykorzystaniem kleju. Jeśli chcemy jak najszybciej zakończyć prace lub uzyskać jak najniższe koszty, wybierzmy podłogę pływającą.

Źródło: NOVA

KONTAKT / AUTOR
Marcin Pietraszek
Koordynator Projektów
Empemedia
505780488
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy