Podkład pod panele – niewidoczny, ale ważny
Decydując się na podłogę pływającą, koncentrujemy się zazwyczaj na tym, co najbardziej widoczne. Starannie dobieramy wzór paneli, zwracamy też uwagę na klasę ścieralności. A co z podkładem? Gdy już wybierzemy najlepszą podłogę na jaką nas stać, możemy ulec pokusie, by zaoszczędzić na podkładzie. A to błąd!
2017-04-28, 11:47

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup podłogi pływającej, wówczas pomiędzy posadzką a warstwą pokrycia podłogowego powinniśmy położyć warstwę podkładu. Ma on za zadanie zabezpieczyć panele przed ich szybkim zniszczeniem, a więc przedłuża żywotność podłogi. Podczas codziennego użytkowania nie bez znaczenia będą także inne jego funkcje – takie jak chociażby izolacja cieplna i akustyczna.

Niezależnie od wybranego podkładu, warto też zastosować folię paraizolacyjną, tak aby uchronić panele przed wpływem skraplającego się i przenikającego do paneli powietrza.

- Producenci zalecają układanie folii bez względu na rodzaj pomieszczenia – mówi Andrzej Sienkiewicz z sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. – Głównym celem nie jest zabezpieczenie podłogi przed rozlaniem na nią wody, ale uchronienie jej przed wilgocią, która może się dostać do paneli od spodu, przez strop. Większość paneli laminowanych nie jest odporna na wilgoć, a już niewielka jej ilość, może spowodować ich uszkodzenie– podkreśla.

Warto wiedzieć, że większość producentów podłóg laminowanych uzależnia udzielenie gwarancji na swój produkt od tego, czy zastosowana została paraizolacja.

Podkład z pianki polietylenowej

To jedno z najtańszych rozwiązań, wybierane zazwyczaj przez osoby, które nie mają świadomości, jak duże znaczenie może mieć zakup odpowiedniego podkładu. Kierują się wyłącznie ceną, a ta faktycznie może być atrakcyjna. Niestety, to wszystko, co można powiedzieć o zaletach pianki polietylenowej przy takim zastosowaniu.

Podkład dostępny jest w rolkach o różnych grubościach. Bez względu jednak na to, jaką grubość wybierzemy, pianka z czasem ulegnie spłaszczeniu, a więc poziom podłogi obniży się. Problemem jest także wyjątkowo słaba izolacja akustyczna i termiczna.

Podkład z korka

Korek to materiał naturalny, uzyskiwany z kory dębu korkowego. Warstwę korka usuwa się z drzew, bez ich wycinania ani uszkadzania. Korek, jako materiał naturalny, ma wiele unikalnych właściwości, niemożliwych do osiągnięcia w przypadku produktów sztucznych. Z tego też powodu wielu specjalistów właśnie korek uważa za najlepszy rodzaj podkładu pod podłogę pływającą.

Podkład korkowy dostępny jest zarówno w formie rolki, jak i w arkuszach o różnej grubości. Pod panele stosuje się zazwyczaj korek o grubości 2-3 mm, choć w sprzedaży są również wersje znacznie grubsze (nawet do 10 mm).

Korek ma wyjątkowo dobre właściwości akustyczne – nie przenosi drgań, tłumi dźwięki, sprawia, że we wnętrzu nie słychać echa. Podłoga jest cichsza niż przy zastosowaniu innego podkładu, a przy tym cieplejsza. Korek zapewnia bowiem także dobrą izolację termiczną w szerokim zakresie temperatur.

Gdy korek poddamy obciążeniu, jego komórki skurczą się, później jednak powrócą do wcześniejszych rozmiarów. Taka właściwość sprawia, że podkład korkowy jest bardzo elastyczny i nie traci swojej grubości nawet wtedy, gdy przez długi czas jest poddawany silnym obciążeniom (np. pod meblami).

Warto także wspomnieć, że korek posiada właściwości stabilizowania temperatury i wilgotności powietrza, a do tego nie pochłania wilgoci, jest odporny na pleśń i grzyby.

Jeśli chodzi o wady, nie ma ich zbyt wiele. Korek daje się łatwo przełamać, co może negatywnie wpływać na jego trwałość w długim okresie czasu. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć się przed takim (niewielkim) ryzykiem, możemy zdecydować się na gumokorek, czyli korek wzmocniony mieszanką gumową. Taki podkład będzie się też wyróżniał wyjątkowo wysoką izolacją akustyczną. Niestety, gumokorek jest znacznie droższy od zwykłego podkładu korkowego. 

Podkład z płyt ekologicznych

Płyty ekologiczne to rozdrobnione, a następnie sprasowane drewno dostępne w arkuszach o grubości 5-7 mm. Jako materiał naturalny, ale tańszy od korka, eko-płyty mogą stanowić dobry kompromis pomiędzy podkładem z pianki a podkładem korkowym. Wyróżniają się stosunkowo dobrą izolacją termiczną i akustyczną (choć słabszą niż w przypadku korka).

Niestety, mają i wady – bardziej niż wymienione wyżej podkłady absorbują wilgoć, a podczas montażu mogą się pylić podczas przycinania, przez co niektórzy nie polecają ich do domów, w których mieszkają alergicy i astmatycy. Warto jednak podkreślić, że problem ten występuje jedynie na etapie montażu.

Podczas układania płyt tego typu należy zadbać, by ich łączenia nie pokrywały się z krawędziami paneli.

Podkład XPS

Polistyren ekstrudowany to materiał sztuczny, sprzedawany zarówno w płytach, jak i w rolkach o grubości od 3 do 7 mm. Wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć, dość dobrą izolacją cieplną oraz akustyczną. W sprzedaży dostępne są także warianty o dodatkowo podwyższonych parametrach akustycznych.

Bardzo często podkłady XPS są wybierane z myślą o zastosowaniu na ogrzewaniu podłogowym. Wówczas jednak najlepiej wybierać podkłady cieńsze (np. 2 mm), wyposażone w perforację.

Alternatywa na ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego rozważyć można również zastosowanie podkładu poliestrowego oraz podkładu z mat kwarcowych. Obydwa te materiały wyróżnia niski współczynnik oporu cieplnego, a dodatkową zaletą będzie dobra izolacja akustyczna.

Wśród innych, stosunkowo popularnych podkładów, wymienić można także papier falisty lub tekturę karbowaną. Niestety, podkłady papierowe, choć dobrze przewodzą ciepło, nie wygłuszają hałasów.

Podkład na nierówną podłogę?

Oddzielną kwestią, którą warto poruszyć, jest ta związana z niwelowaniem nierówności. Czytając opisy produktów, można spotkać się ze stwierdzeniem, że niektóre podkłady można kłaść nawet na nierównej podłodze, skutecznie maskując nierówności.

-  Bez względu na to, jakich chwytów marketingowych używają niektórzy producenci, warto mieć świadomość, że podkłady nie służą do wyrównywania podłoży – mówi Andrzej Sienkiewicz.  - Do wyrównywania posadzki stosuje się masy naprawcze lub poziomujące. Podkłady mogą „maskować” drobne ubytki lub niedokładności w podłożu, ale nie zastąpi to fachowego wyrównania podłogi – wyjaśnia przedstawiciel firmy NOVA.

Cena ma znaczenie

Wybór dostępnych podkładów jest obecnie bardzo szeroki i wciąż przybywa nowych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku cena najczęściej dobrze odzwierciedla jakość danego rozwiązania.

Najbardziej innowacyjne podkłady będą, niestety, wiązały się z większymi kosztami, natomiast podkłady najtańsze zapewnią jedynie podstawowe zabezpieczenie. Zazwyczaj więc konieczne będzie dokonanie kompromisu pomiędzy oczekiwanymi właściwościami danego materiału, a budżetem, jakim dysponujemy.

Jedno jest pewne – jeśli nie musimy, nie oszczędzajmy zanadto na podkładzie, ponieważ kupując tani materiał, prawdopodobnie nie będziemy zadowoleni również z podłogi, nawet tej drogiej.

Źrodło: NOVA Technologie Obiektowe

Fot. Pexels

Materiał udostępniamy na licencji - prosimy o zachowanie cytatów lub podanie źródła.

KONTAKT / AUTOR
Marcin Pietraszek
Koordynator Projektów
Empemedia
505780488
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy