Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym
Nie każdą posadzkę można zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Jeśli chcemy stąpać po ogrzewanej podłodze z drewna, zwróćmy uwagę, czy wybrany materiał dobrze przewodzi ciepło (ma mały opór cieplny) oraz czy jest odporny na wahania temperatury i wilgotności.
2016-11-02, 17:26

Wybór niewłaściwego materiału na ogrzewanie podłogowe może sprawić, że posadzka szybko się zniszczy, a rachunki za prąd będą zaskakująco wysokie.

- Jeśli posadzka ma wysoki opór cieplny, wówczas nawet ustawienie termostatu na najwyższej pozycji, nie zmieni w sposób znaczący temperatury w pomieszczeniu – przestrzega Andrzej Sienkiewicz – dyrektor firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Dlatego tak ważne jest, aby kupując parkiet, deskę warstwową lub panele laminowane, zwracać uwagę na to, czy wybrany materiał nadaje się na ogrzewanie podłogowe – dodaje.

Jakie gatunki drewna na ogrzewanie podłogowe?

Zasadniczo, drewno źle znosi zmiany temperatury i w porównaniu np. z płytkami ceramicznymi lub wykładzinami, znacznie gorzej przewodzi ciepło. Problemem mogą być także częste zmiany temperatury. Dlatego na ogrzewaniu podłogowym montować można jedynie niektóre gatunki drewna.

Najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Do takich należą m.in. dąb, doussie, iroko, merbau oraz teak. Zazwyczaj odradza się montowanie takich gatunków jak buk, brzoza, grab, jatoba, jesion, klon czy wenge.

Deski lite czy warstwowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego, częściej zaleca się stosowanie desek warstwowych, najlepiej układanych krzyżowo. Dzięki temu drewno będzie „mniej pracować”. Muszą to być jednak posadzki dopuszczone przez producenta do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, bo tylko to daje gwarancję, że deski – narażone na wyższe temperatury – nie ulegną rozwarstwieniu.

Jaka grubość desek?

Ponieważ drewno nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła, wykonana z niego posadzka nie powinna być zbyt gruba. Za maksymalną w tym przypadku należy uznać grubość 1,5 cm. Wybór grubszej deski nie tylko podniesie koszty ogrzewania, ale także obniży względną wilgotność powietrza nad podłogą (nawet o 25%), co może doprowadzić do powstania szerokich szczelin.

Podłoga olejowana czy lakierowana?

Teoretycznie podłoga drewniana zamontowana na ogrzewaniu podłogowym może być zarówno olejowana, jak i lakierowana. W praktyce, specjaliści częściej skłaniają się ku desce olejowanej.

- Jeśli montujemy fabrycznie zalakierowaną deskę warstwową, wybór rodzaju zabezpieczenia nie ma znaczenia. Jednak przy montażu parkietu układanego z pojedynczych klepek, bezpieczniejsze będzie olejowanie – uważa Andrzej Sienkiewicz.

Ryzyko związane z lakierem polega na tym, że w niesprzyjających warunkach lakier może pękać, a między drewnianymi elementami mogą wówczas powstać szczeliny. W przypadku podłogi olejowanej, podobny problem na pewno nie wystąpi – tu należy jedynie zwrócić uwagę, by olej nie sklejał kantów drewna.

Czy warto fazować deski?

Długotrwałe stosowanie ogrzewania podłogowego może sprawić, że nawet przy spełnieniu wszelkich zaleceń producenta deski ulegną minimalnej deformacji. Jeśli krawędzie desek są proste, wszelkie odstępstwa od pierwotnego kształtu mogą być bardzo widoczne. Chyba, że wybierzemy deski fazowane, a więc z lekko ściętymi krawędziami. Fazowanie podkreśla walory estetyczne podłogi, a jednocześnie sprawia, że delikatne zmiany wymiarów desek nie będą „rzucały się w oczy”.

Czy można stosować panele laminowane?

Na ogrzewanych podłogach można także układać panele laminowane. Najlepiej zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba ze sobą sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej zniesie drobne zmiany wymiarów wywołane wahaniami temperatury.

- Niezależnie od powyższych wskazówek, musimy pamiętać, że na ogrzewaniu podłogowym powinniśmy zastosować takie pokrycie, które zostało dopuszczone do montażu na tego typu posadzkach. O tym, czy dane pokrycie podłogowe nadaje się na ogrzewanie podłogowe, zawsze decyduje producent – podkreśla dyrektor firmy NOVA Technologie Obiektowe.

Źródło: NOVA Technologie Obiektowe

Fot. Pexels

 

KONTAKT / AUTOR
Marcin Pietraszek
Koordynator Projektów
Empemedia
505780488
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy